KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MIKOŁAJA W STARZNIE

Kościół pochodzi z końca XVI lub początku XVII wieku. Wybudowany został na miejscu poprzedniego, który pochodził z czasów przynależności tych terenów do książąt Pomorza Gdańskiego i był ufundowany prawdopodobnie w pierwszej połowie XIII wieku. Był więc wcześniejszy od kościoła w Koczale. Świątynię wielokrotnie remontowano w XVIII i XIX wieku, w tym gruntownie w roku 1865. Ostatni remont przeprowadzono w latach 1995-1996. Jest to kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty prostokątnie. Od strony północnej znajduje się zakrystia, od południowej - przedsionek, a od zachodu - wieża o konstrukcji słupowej zwieńczona baniastym hełmem, z kruchtą w przyziemiu. Dach jest jednokalenicowy, kryty gontem. Dwa dzwony pochodzą z roku 1648 (odlany przez Gerharda Bendinga z Gdańska) i 1824.

 

 

W kościele znajduje się późnobarokowy ołtarz główny z końca XVII wieku o bogatej dekoracji akantowej, z dwoma obrazami malowanymi na skórze: koronacja Matki Bożej i opłakiwanie. Późnobarokowa ambona i chrzcielnica w formie kielicha z pokrywą pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku, a krucyfiks z przełomu wieków XVIII i XIX.

 


 

Święto patronalne tego kościoła obchodzone jest 6 grudnia - we wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.

Msza św. odprawiana jest w niedziele o godz. 12:00.

 

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. FLORIANA W BIELSKU

Kościół budowano w latach 2005-2008. Jednak odprawianie nabożeństw w miejscu, w którym była remiza strażacka, zainaugurowano już wcześniej Pasterką 24 grudnia 1998 roku. Po likwidacji Ochotniczej Straży Pożarnej parafia przejęła ją w użyczenie od gminy na odprawianie Mszy św., a później kupiła ten budynek wraz z działką. Miał on być zaadaptowany na kaplicę, ale okazało się, że jego fundamenty są zbyt słabe. Rozebrano go więc i na tym miejscu zbudowano kościół. Świątynia ma bardzo bogate wnętrze, które wykonano w formie sgraffito.

 

 

W prezbiterium, na tle krzyża, znajduje się figura Matki Bożej w formie piety, a po bokach patron kościoła - św. Florian oraz św. Jan Paweł II. W kościele są także dwa boczne ołtarze: Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Jezusa Miłosiernego.

 

 

Święto patronalne tego kościoła obchodzone jest 4 maja - we wspomnienie św. Floriana, męczennika. W tym dniu do bielskiej świątyni pielgrzymują druhny i druhowie z OSP i PSP z terenu powiatu człuchowskiego.

Msza św. odprawiana jest w niedzielę o godz. 10:30 i w piątki o godz. 16.30 (za wyjątkiem czasu kolędy).